Hjälp med certifiering

Här hittar du en lista över konsulter som kan hjälpa dig att certifiera ditt företag. Ta gärna kontakt med flera konsulter. Berätta översiktligt om din verksamhet, så att konsulten kan göra en offert och ett kontraktsförslag.

En konsult
Mostphotos

Konsulter

Behöver du hjälp med att certifiera din verksamhet? Tag hjälp av en konsult!

De konsulter* som erbjuder spårbarhetscertifiering har förkortningen CoC (Chain of Custody) och de som erbjuder skogsbrukscertifiering har förkortningen FM (Forest Management). Vissa konsulter erbjuder hjälp med båda certifieringarna.

Alcea AB (CoC & FM)

Kjell-Owe Ahlskog
Tel: +358 40 9033 904
Epost: kjell-owe.ahlskog@alcea.fi
Södersidsvägen 74, 65730 Jungsund
www.alcea.fi

Alvehus skoglig konsult (CoC & FM)

Andreas Alvehus
Tel: 073-663 82 08
E-post: andreas.alvehus@gmail.com
Roslins väg 17 B
217 55 Malmö

Cederquist Miljö & Kvalitet (CoC)

Fredrik Cederquist
Tel: 070-821 08 85
E-post: info@cederq.se
Bredgatan 11 Helsingborg
cederq.se

Christer Uddh Träteknik AB (CoC)

Christer Uddh
Tel: 070-585 15 11
E-post: christer@cwood.se
www.cwood.se

Envima AB (CoC)

Anna Flisberg
Tel: 070-624 00 19
E-post: anna.flisberg@envima.se
Tullvaktsvägen 2, 115 56 Stockholm
www.envima.se


PanCert AB

Stina Bergkvist (CoC)
Tel: 073-230 28 82
E-post: stina.bergkvist@pancert.se
 

Mats Remsö (FM)
Tel: 070-357 61 26
e-post: mats.remso@pancert.se

Box 37, 551 12 Jönköping
www.pancert.se


Proponeco – sustainability management consulting (CoC)

Erik Lövgren
Tel: 070-321 96 92
E-post: erik@proponeco.com
Södra Långebergsgatan 20
421 38 Västra Frölunda
www.proponeco.com


RISE Research Institutes of Sweden

James Pedersen
Tel: 010-516 56 34
E-post: james.pedersen@ri.se
Brinellgatan 4, Box 857, 501 15 Borås
www.ri.se

Seose i Sverige (CoC & FM)

Emilia Bröms Axelsson
Tel: 070-624 74 01
E-post: emilia@seose.se
Södra Malmgatan 7, 392 49 Kalmar

Elisabet Bröms Sterner
Tel: 070-624 63 17
E-post: elisabet@seose.se
www.seose.se

Pilstjärna Consulting (CoC & FM)

Martin Pilstjärna
Tel: 070-276 29 47
E-post: martin.pilstjarna@gmail.com
Malörtsvägen 1
148 96 Sorunda

Skånsk Landskapsvård AB (CoC & FM)

Roland Offrell
Tel: 073-435 15 07
E-post: r_offrell@hotmail.com
Lillaforsvägen 371
297 94 Degeberga

Warpman Consulting AB (CoC)

Anders Warpman
Tel: 070-345 53 09
E-post: anders@warpmanconsulting.com
Trädgårdsgatan 11
753 09 Uppsala
www.warpmanconsulting.com

Öbergs miljö- och kvalitetskonsult AB (CoC & FM)

Sofia Öberg
Tel: 070-394 25 02
E-post: sofia@obergskonsult.se
www.obergskonsult.se

*Konsulterna är fristående från FSC Sverige. Listan är öppen för alla konsulter, och FSC Sverige har inte granskat deras kompetens eller kvalitet.